ODGOVORI/REŠENJA IZ MONETARNE EKONOMIJE I BANKARSTVA

ODGOVORI/REŠENJA IZ MONETARNE EKONOMIJE I BANKARSTVAText Box: POČETAK

14. Finansijska funkcija preduzeća

 

Finansijska funkcija preduzeća obuhvata tri područija:

 

· Nabavku kapitala (finansiranje),

· Upotrebu kapitala (investiranje) i

· Upravljanje kapitalom (održavanje likvidnosti).

 

Poznavanje finansijske funkcije od izuzetne je važnosti za teoriju i politiku upravljanja finansijama preduzeća. A upravljanje finandijama preduzeća definiše se kao dispozitivna delatnost koja putem odgovarajućih sredstava nastoji da obezbedi realizaciju zadataka proizašlih iz područija finansijske funkcije, a povezanih sa postizanjem cilja preduzeća. Pojmovi koji određuju suštinu upravljanja finansijama preduzeća su:  zadatak i cilj.

 

Zadaci se uglavnom mogu podeliti na primarne i sekundarne.

U primarne zadatke finansijske funkcije ubrajaju se zadaci neposredno povezani sa procesom poslovne reprodukcije kao što su: pribavljanje finansijskih sredstava, upotreba sredstava i usklađivanje roka raspoloživosti izvora i roka imobilizacije kredita.

U sekundarne zadatke ubrajaju se zadaci posredno povezani sa procesom poslovne reprodukcije kao što su: disponiranje noca, kontrola novcačih dokumenata, finansijsko planiranje, finansijska analiza i informisanje.

 

Finansijska funkcija predstavlja jednu od centralnih funkcija poslovanja budući da su novčana sredstva potrebna radi nabavek opremei radi isplata plata zaposlenima.

 

???? - finansijski poslovi, funkcije poslovnih finansija,...

15. Finansijka politika preduzeća

 

Finansijska politika preduzeća je skup načela, mera i instrumenata za ostvarivanje utvrđenih ciljeva i zadataka u tekućem finansijskom poslovanju i budučem finansijskom razvoju.

Finansijska politika je sastavni deo poslovene politike, odslikava njenu novčanu stranu usaglašena je sa poslovnom politikom firme.

Osiguravanje stavilne finansijske situacije i stabilnog finansijskog razvoja osnovni je cilj finansijske politike preduzeća. Ono se ogleda u efikasnom prikupljanju finansijskih sredstava, njihovoj planskoj raspodeli i racionalnoj upotrebi.

U širem smislu ciljevi finansijske politike su sledeći:

· Nabavka sredstava,

· Korišćenje novčanih sredstava,

· Obezbeđivanje likvidnosti i solventnosti,

· Regulisanje dužničko — poverilačkih odnosa i dr.

 

U pogledu ciljeva i zadataka, finansijska politika može se podeliti na:

· Politiku nabavke sredstava,

· Politiku upotrebe sredstava i

· Politiku upravljanja sredstvima.

 

U pogledu vremenske dimenzije deli se na:

· Kratkoročnu,

· Srednjoročnu i

· Dugoročnu politiku.

 

U pogledu funkcionalnosti na:

· Politiku finansiranja,

· Investicionu politiku i

· Tekuću finansijsku politiku.

 

Investiciona politika obuhvata dugoročno ulaganje kapitala sa svim potrebnim prosuđivanjem, utvrđivanjem ciljeva, a pri čemu treba imati u vidu da se se vezivanje kapitala ne odnosi isključivo na opremu, već i na dobra, potraživanja i gotovinu.

 

Tekuća finansijska politika često se naziva politikom likvidnosti i ona predstavlja skup potrebnih mera koje treba da omoguće sposobnost preduzeća da u svakom trenutku ispuni dospele obaveze plaćanja.

 

Ciljevi i zadaci finansijske politike sprovode se i ostvaruju odgovarajućim instrumentimau koje se ubrajaju:

· Finansijski planovi i programi (osnovniu instrument finansijske politike. Njima se utvrđuju tekući i budući zadaci poslovne polloitike).

· Zakoni i ugovori (regulišu pitanja u oblasti finansijskog poslovanja, planiranja i razvoja. Oni su osnovni instrument regulisanja, finansijskih odnosa i novčanih tokova u preduzeću).

· Statuti, pravilnici, odluke, poslovnici i uputstva za rad (čine organizacione instrumente finansijskog poslovanja preduzeća).

 

 

Text Box: SLEDEĆA
Text Box: PRETHODNA